"Krzywy Dom" ????
Dom Hermanna Allers'a -
Projekt z roku 1877 (pierwszy ?)
PLAN
CAŁKOWITY
BUDYNKU
Na fotografii - prezentowany budynek ( jeśli to ten) zimą 2003 - 2004 r. (montaż z 3 fotografii) Niżej reprodukcja planu w dużych rozmiarach
(ok. 800 x 1102 pikseli)

Oryginał prezentowanego dokumentu pochodzi z zasobów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział w Szczecinku i znajduje się w zespole "Akta miasta Szczecinka (1684-1945) - dokumentacja techniczna", sygn. 22, strona 52.
"MZBM - Plany techniczne ul. Bohaterów Warszawy nr.nr 25-31" - teczka nr 22


Najstarszy znany plan budowlano-architektoniczny domu autorstwa (?) H. Wapmanna z roku 1877 przeprojektowywanego dla kupca Hermanna Allersa z Neustettin (Szczecinka). Nie ma pewności, że jest to plan budynku przy dzisiejszej ul. Bohaterów Warszawy nr 30 (dawniej Königstraße nr 30) w Szczecinku (Neustettin), choć wiele na to wskazuje.
Zwracamy uwagę na oznaczenia pomieszczeń : Küche - kuchnia, Laden - sklep, magazyn hurtowo-detaliczny, Stube - izba (mieszkalna) oraz elementy konstrukcji budynku. Te cechy projektu (budynku) pozwalają przypuszczać, że jest to budynek stojący pierwotnie na miejscu dzisiejszego "Krzywego Domu" .
Brak planu sytuacyjnego okolicznych posesji (Lageplan) oraz niewymienione miejsce usytuowania budynku (ulica, nr domu) uniemożliwiają pełną identyfikację.

Uwaga ! Ze względu na rozmiary oryginału oraz możliwości techniczne skanera redakcji - plan jest montażem elektronicznym. Przepraszamy !
Data publikacji : 28 stycznia 2005 r.
Poprawiono dnia 26 maja 2006 roku.
Powrót do strony "ARCHITEKTURA - Dokumentacja historyczna domu H. Allersa ("Krzywego Domu")