"Krzywy Dom"
Dom Hermanna Allers'a -
Projekt z roku 1897 (2-gi ?)
PLAN
CAŁKOWITY
BUDYNKU
Na fotografii - prezentowany budynek zimą 2003 - 2004 r. (montaż z 3 fotografii) Niżej reprodukcja planu w dużych rozmiarach
(ok. 1600 x 1335 pikseli)

Oryginał prezentowanego dokumentu pochodzi z zasobów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział w Szczecinku i znajduje się w zespole "Akta miasta Szczecinka (1684-1945) - dokumentacja techniczna", sygn. 22, strona 73.
"MZBM - Plany techniczne ul. Bohaterów Warszawy nr.nr 25-31" - teczka nr 22


Całość planu budowlano-architektonicznego domu przy dzisiejszej ul. Bohaterów Warszawy nr 30 (dawniej Königstraße nr 58) w Szczecinku (Neustettin) autorstwa Fritza Patzwalda z roku 1897. Budynek przeprojektowany dla Hermanna Allersa został zbudowany najprawdopodobniej wiele lat wcześniej. Celem przebudowy było nadanie budynkowi okazalszego wystroju elewacji od strony głównej ulicy oraz poprzez podniesienie części dachu - dostosowanie drugiej kondygnacji do potrzeb mieszkalnych. Bydynek istnieje po dziś dzień, ale jest to budynek po następnej, z roku 1904 gruntownej przebudowie, kiedy to dobudowano również piwnice. Przez mieszkańców Szczecinka budynek nazywany jest "Krzywym Domem". Z prawej strony, na dole widoczny jest plan sytuacyjny okolicznych posesji (Lageplan).
Uwaga ! Ze względu na rozmiary oryginału oraz możliwości techniczne skanera redakcji - plan jest montażem elektronicznym, niestety zawierającym braki w prawej, górnej części planu. Braki te zostały spowodowane obawą uszkodzenia archiwalnego dokumentu oraz konstrukcją skanera do reprodukcji. Przepraszamy !
Data publikacji : 28 stycznia 2005 r.
Poprawiono dnia 26 maja 2006 roku.
Powrót do strony "ARCHITEKTURA - Dokumentacja historyczna domu H. Allersa ("Krzywego Domu")