Dom W. Maatz'a - projekt F. Neubauer - 1890 r.
Zauważalny po dziś dzień rozwój naszego miasta, wchodzącego wówczas najpierw w skład Królestwa Pruskiego, a potem Cesarstwa Niemieckiego nastąpił po rozgromieniu Cesarstw: Austro-Węgierskiego i Francuskiego przez Prusy, po ogłoszeniu powstania Cesarstwa Rzeszy Niemieckiej, ściągnięciu ogromnej kontrybucji w złocie od Francji.

W konsekwencji spowodowało to spore ożywienie gospodarcze na terenach Pomorza Zachodniego, a takze w naszym mieście, Szczecinku, gdzie przecież, jak zapewne potraficie to sami ocenić, przez długi okres panował zastój gospodarczy, bieda itd.

Jak wielkie znaczenie gospodarcze dla ożywienia Szczecinka miała wygrana przez Prusy wojna z Francją, a zwłaszcza kontrybucja w złocie nałożona na Francję świadczy chociażby następujący fakt, że w naszym mieście do tego czasu nie było bardziej okazałych budynków poza : kościołem św. Mikołaja, ratuszem z 1852 r., więzieniem z tego samego okresu oraz pozostałością (jedno skrzydło) zamku książąt zachodniopomorskich, można jeszcze ew. doliczyć budynek cmentarny gminy żydowskiej (dzisiaj zbór ewangelicki przy ul. Wodociągowej).

Przez pięć i pół wieku w Szczecinku (Neustettin) od ustanowienia miasta w 1310 r. wybudowano zaledwie tych kilka trwalszych i okazalszych, murowanych budynków !


Prezentowane na tej i sąsiednich stronach plany architektoniczno budowlane budynku usytuowanego w miejscu powszechnie znanym wszystkim mieszkańcom Szczecinka, tj. na rogu ulic Bohaterów Warszawy (deptak) oraz Podwale powstały na zlecenie mieszkańca Szczecinka (Neustettin) W. Maatz'a. Projekt w roku 1890 wykonał znany szczecinecki budowniczy F. Neubauer. Po przeszło wieku zaskakuje wielka staranność i technika wykonawcza, z jaką wykonano przedstawiany projekt, gdyż oprócz tradycyjnych narzędzi kreślarskich wykonano szereg prac typowych dla malarza, niewątpliwie przy pomocy pędzla oraz tuszu i farby - tempery. Plany informują także o bogatym wyposażeniu wnętrz mieszkalnych. Niestety, w chwili, gdy projektowano budynek nie istniała kanalizacja ani wodociągi, toteż w budynkach zaprojektowano jedynie piece kaflowe lub żeliwne o bardzo bogatym wystroju zewnętrznym.
Wyrażne, bardzo czytelne reprodukcje planów dostępne są po kliknięciu na fotografie lub zamieszczone odsyłacze.
Przypominamy, że prezentowane w naszej witrynie plany architektoniczne pochodzą prawdopodobnie z miejskich archiwów ówczesnego nadzoru budowlanego.

Budynek niedawno przeszedł jeden z kilku remontów i dzisiaj prezentuje się okazale, nie tylko na fotografii. Niestety, nie w pełni zachowano istniejące elementy wystroju fasady dolnej kondygnacji.

Oryginały prezentowanych dokumentów pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział w Szczecinku i znajdują się w zespole "MZBM - Plany techniczne ul. Bohaterów Warszawy nr.nr 25-31" - teczka nr 22


Plan sytuacyjny projektowanego i zbudowanego później budynku przy obecnej ul. Podwale róg Bohaterów Warszawy (d. Koenigstrasse). Zwraca uwagę b. wąskie podwórze - studnia, zaprojektowane i wykonane wzdłuż dłuższego boku budynku. Plan fasady południowej (głównej tj. od ul. Bohaterów Warszawy) projektowanego i zbudowanego później budynku przy obecnej ul. Podwale róg Bohaterów Warszawy (d. Koenigstrasse)- dzisiaj na dole mieści się sklep "Bałtyk" z odzieżą.
Karta nr 2 planu budowlano-architektonicznego budynku dla W. Maatz'a, zaprojektowanego i zbudowanego później przez F. Neubauera budynku przy obecnej ul. Podwale róg Bohaterów Warszawy (d. Koenigstrasse). Widoczne przekroje poprzeczne oraz na dole przekrój wzdłużny. Miarą długości był już 1 metr, co wynika ze skali rysunku.
Data publikacji : 1 grudnia 2002 r.