Dom W. Maatz'a - projekt F. Neubauer - 1890 r.
PLAN
GŁÓWNEJ FASADY
BUDYNKU
Na fotografii - prezentowany budynek w lipcu 2002 r. widziany z ul. Junackiej (d. Junker-strasse)

Oryginały prezentowanych dokumentów pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział w Szczecinku i znajdują się w zespole "MZBM - Plany techniczne ul. Bohaterów Warszawy nr.nr 25-31" - teczka nr 22


Bardzo starannie wykonany plan architektoniczny głównej fasady budynku. Bardzo interesująco prezentują się sztukaterie, boniowania - świadczy to o wysokim poziomie rysownictwa w pracowni F. Neubauera i nasuwa przypuszczenie, że studiował (uczył się) on w Berlinie.Przypuszczać można, że Neubauer wykonywał w swojej pracowni sporo projektów, gdyż zafundował sobie specjalną, o specyficznym kształcie pieczęć. Wprawdzie nie wiemy, czy był on przodkiem innej osoby o tym samym nazwisku, ale na wszelki wypadek informujemy, że z pracowni projektowej osoby o tym samym nazwisku 40 lat później wyszedł zrealizowany cześciowo projekt muszli koncertowej ( Mozarthalle) w Parku Miejskim oraz podświetlanej fontanny.

Gdyby tamten projekt Mozarthalle został zrealizowany w całości - miasto posiadało by charakter kurortu. Szkoda, że przeszkodą stały się plany wojenno-obronne III Rzeszy ! Zapraszamy do skonfrontowania !
Data publikacji : 1 grudnia 2002 r.