Dom W. Maatz'a - projekt F. Neubauer - 1890 r.
PLAN SYTUACYJNY BUDYNKU
Na fotografii - prezentowany budynek w lipcu 2002 r. widziany z ul. Junackiej (d. Junker-strasse)

Oryginały prezentowanych dokumentów pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział w Szczecinku i znajdują się w zespole "MZBM - Plany techniczne ul. Bohaterów Warszawy nr.nr 25-31" - teczka nr 22


Plan sytuacyjny projektowanego i zbudowanego później budynku przy obecnej ul. Podwale róg Bohaterów Warszawy (d. Koenigstrasse). Zwraca uwagę b. wąskie podwórze - studnia :(4 m szerokości, ponad 20 m długości , zaprojektowane i wykonane wzdłuż dłuższego boku budynku. Ponadto ciekawostką są zapewne zawarte w planie sytuacyjnym informacje wynikające z przepisów przeciwpożarowych, obowiązujących w tym czasie w Szczecinku, a dotyczące materiałów użytych do pokrycia dachów budynków sąsiadujących z projektowanym. Na niniejszym planie zaznaczona jest ponadto posesja i budynki inspektora Ungera, o których również wspominamy na sąsiednich stronach. Ponadto poznać można nazwiska właścicieli sąsiednich posesji i budynków. Dla niektórych zaskoczeniem będzie fakt powszechnego używania papy do pokrycia dachów budynków w tym czasie.
Natomiast germaniści zaskoczeni będą brakiem stosowania w tym czasie na Pomorzu "długiego S", a powszechnym podwójnym "s" np. w wyrazie "ulica".
Data publikacji : 1 grudnia 2002 r.