O tym, że poczta w Szczecinku istnieje od kilkuset lat wie prawie każde szczecineckie dziecko ...
O tym, że miasto Szczecinek w przeszości wielokrotnie zmieniało swoją nazwę również.
Nim napiszemy więcej o historii poczty w Szczecinku przedstawiamy zachowane w Archiwum Państwowym w Szczecinku dwa dokumenty pocztowe z pierwszej połowy lat 70-tych XIX wieku. Wówczas nasze miasto nazywało się Neustettin i wchodziło w skład Cesarstwa Niemieckiego.


Poświadczenie przekazania (Post-Einlieferungschein) z dnia 8 stycznia 1874 roku w dolnym lewym rogu posiada prostokątną pieczęć pocztową z widoczną częścią napisu - nazwy naszego miasta (Neustettin).
Przekazano wraz z tym przekazem kwotę 1 talara oraz 22 groszy. Opłata za dostarczenie pieniędzy wynosiła 48 groszy.
Jak się wydaje, odbiorcą pieniędzy były nadrzędne władze w Koszalinie, który wówczas nosił nazwę Coeslin, zamienioną później na Köslin (fonetycznie Keslin).

Dokument można obejrzeć na reprodukcji w dużym formacie - wystarczy kliknąć na małej reprodukcji z lewej lub na odsyłacz znajdujący się niżej pod migającym napisem "Zobacz" .

Nie jest to jedyny dokument z historii szczecineckiej poczty, którym dysponujemy.
Niżej widoczny dokument starszy - z 1871 roku.
Dopiero na tej reprodukcji widać pełną nazwę miasta, lecz w częściach. Akt archiwalnych nie można było rozłączyć do wykonania tej reprodukcji.

Podobnie jak wyżej jest to poświadczenie przekazania pieniędzy. Niestety, trudno odczytać jaką kwotę przekazano - wydawać się może, iż kwotą tą był 1 Pfening (jeden fening)!. Odbiorcą kwoty, podobnie jak poprzednio był Regierung Coeslin czyli urząd podobny charakterem do współczesnych władz wojewódzkich, podobnie jak wyżej w ówczesnym Koszalinie.
Nadania dokonano 28 sierpnia 1871 roku.

W tle widoczny jest dokument, który za jakiś czas przedstawimy z powodu zauważalnej, bardzo dużych rozmiarów "suchej" (tzn. używanej bez tuszu) pieczęci, która wytłoczyła swój odcisk na dokumencie. Pieczęcie tego rodzaju nazywamy opłatkowymi.

Dokument pocztowy można obejrzeć na reprodukcji w dużym formacie - wystarczy kliknąć na małej reprodukcji z lewej lub na odsyłacz znajdujący się niżej pod migającym napisem "Zobacz" .

Aby móc dokonać łatwego porównania ze współczesnymi polskimi dokumentami pocztowymi - niżej przygotowaliśmy odsyłacze (linki) do stron z polskimi dokumentami.

Dokument przekazu pieniężnego "Poczty Polskiej z roku 2004 - najbardziej zbliżony charakterem do przekazów z 1871 i 1874 roku
Dokument wpłaty pieniężnej na konto bankowe odbiorcy z "Poczty Polskiej z roku 2004
Dokument nadania paczki z "Poczty Polskiej z roku 2004

Przypuszczamy, że będzie sporym zaskoczeniem zbieżność form dokumentów z XIX wieku oraz dokumentów z XXI wieku, bowiem różnice są niewielkie.

Reprodukowane dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego Koszalin; Oddział Szczecinek
Zespół : Sąd Obwodowy w Okonku ;
Sygn. 203 str. 123 oraz 158 (dokument niżej)

Powrót do strony tytułowej PLUS-MINUS