O przyrodzie wokół nas można nieskończenie.....
W moim rodzinnym mieście można także ....
Niżej relacja z 2002 roku.....
Wiewiórka jest jedynym dziko żyjącym w Parku Miejskim większym ssakiem. W odróżnieniu od parków i skwerów wielu innych miast w Polsce - w szczecineckim Parku żyje przypuszczalnie 6 do 8 wiewiórczych rodzin. Pisaliśmy o tym w 4 numerze Gazety. Przyczyną jest niewielka ilość drzew sosnowych, których nasiona stanowią podstawowe pożywienie i przysmak europejskich wiewiórek.
Fotografie zrobiono 28 września br. w deszczu, gdy było spokojnie, w centralnym punkcie Parku Miejskiego - koło ogólniaka i muszli koncertowej. Po dotknięciu fotografii wskaźnikiem myszki można zobaczyć powiększony fragment. Redakcja walczy o uwolnienie Parku Miejskiego od pojazdów silnikowych m.in. w tym miejscu, gdzie jeszcze można spotkać to urocze zwierzątko.
Zabawne, rudowłose zwierzątko miało świadomość, że jest bacznie obserwowane.
Dopiero po kilku minutach "zabawy" lub też zabawy - chowania się za pień drzewa - wiewiórka ostentacyjnie wdrapała sie wyżej, zresztą niespiesznie ....;
Po kilku sekundach rudzielec był już w pobliżu ptaszęcej budki (podejrzewaliśmy, że w niej mieszka !), a następnie wskoczył zręcznie na daszek budki, posiedział tam przez chwilę i pomknął w górę, w gęstwinę gałęzi i listowia ! Niestety, tego co rudzielec wyprawiał na daszku budki nie udało się sfotografować !
Drzewa
To drzewo rosnące przy ul. Słowiańskiej vis a vis wylotu ul. Artyleryjskiej to rzadki okaz - platan bałkański. W Szczecinku jest ich prawdopodobnie w miejscach publicznych cztery - przy "ślusarni" jeden, dwa inne w pobliżu - w Parku, na zapleczu pierwszego domu obok pływalni przy ul. Szczecińskiej. Ten - prezentowany, rosnący przy ul. Słowiańskiej poniekąd dokumentuje losy miasta : posadzili go Niemcy, pielęgnowali Rosjanie (w głębi pozostałość głównej bramy wjazdowej do b. radzieckich koszar), teraz
jest pod naszą opieką. Czy wie o nim Urząd Miejski ?
Inne ujęcie tego samego drzewa pełniej przedstawia jego koronę pełną dużych, pięciopalczastych liści, przypominających liście kasztanowca. Cechą charakterysty- czną platanów jest kora, która odpada dużymi płatami od pnia.
Z tego podobno powodu - przypuszczając, że drzewa są chore wycięto w Parku Miejskim kilka lat temu inne drzewa tego gatunku. Ostatni wycięty platan stał na terenie wybiegu kóz koło stadionu - wycięto go po rozebraniu wybiegu w 1997 (?) r.

Dodatkowo informujemy, że przygotowywana przez nas mapa Parku Miejskiego i miejskich terenów zielonych wskaże, gdzie rosną rzadkie okazy drzew i roślin.
Powrót do strony tytułowej