Drodzy Przyjaciele Moskale !
Zwracając się do Was tym mickiewiczowskim zwrotem mamy nadzieję, że dogadamy się nie inaczej !
Coście Drodzy Przyjaciele narozrabiali na zachodniopomorskiej ziemi pod gwiaździstym znakiem ?
Dawno to było i jako obywatele tej ziemi grzechy Wam odpuszczamy - mówić i pisać nam prawdę !
Nie wiecie o co chodzi ?

A o historyczną prawdę w sprawie Waszej, spod radzieckiej gwiazdy, kiedyś tajnej bazy niedaleko Kolonii Brzeźnica, nie tak daleko od Bornego Sulinowa !
Nie pamiętacie Drodzy Przyjaciele ? Przypomnimy Wam ! Pokażemy !

Po cóż to snuć mają bzdurne przypuszczenia Wam niechętni politycy i dziennikarze. Najboleśniejszą dla nas sprawę ze wspólnej historii - Katyń - mamy już za sobą. To co wspólnie przeżyte przez ostatnich prawie pięćdziesiąt lat, przez nas urodzonych i żyjących na zachodniopomorskiej ziemi nie było złe - nie psujmy tego ! Wspominamy Was tu dobrze i z dużymi trudami doszukujemy się śladów osobistych konfliktów między nami, obywatelami Polski a Wami - obywatelami Związku Radzieckiego, żołnierzami Armii Radzieckiej w Polsce.
Pragniemy wyjaśnić cel budowy bazy "Brzeźnica", przeznaczenie wszystkich obiektów tam zbudowanych. Wdzięczni będziemy za informacje o używanym wyposażeniu i sprzęcie bojowym, uzbrojeniu.

To co wzbudza najwięcej emocji - przypuszczenie, że na terenie tej bazy była składowana broń nuklearna trzeba wyjaśnić niezwłocznie. Wierzcie nam Przyjaciele Moskale, że tu, na Pomorzu Zachodnim ludzie potrafią rozróżnić dwa istotne w tej sprawie problemy :

to, że mogła powstać baza na okoliczność przygotowania do wojny z magazynami uzbrojenia nuklearnego, w których nigdy nie zagościł żaden promieniotwórczy, śmiercionośny ładunek;
problem nieświadomości polskich i natowskich władz co do rzeczywistego przeznaczenia bazy wynikający z braku znajomości Waszych technologii wojskowych, nieznanych, jednostkowych założeń projektowych bazy etc i związany z tym, podnoszony przez media zamęt informacyjny.

Oczekujemy od Was wyjaśnień ! Fakt, że rozpadł się Związek Radziecki i że od tego momentu minęło prawie 13 lat pozwala wielu z Was mówić o byłych tajemnicach bez skrępowania !

Przedstawiamy obszerny materiał umożliwiający w naszej opinii jednoznaczą identyfikację bazy, a zatem i szczegółowy opis jej przeznaczenia, instalacji. Można zapoznać się z tym materiałem na dwa sposoby : klikając na wybraną pozycję w tabeli niżej lub też podążyć przygotowaną ścieżką zwiedzania klikając na ten ---> migający obrazek

Opis publikowanego materiału Kliknij !
Mapa fizyczna rejonu Nadarzyce - Gródek - Sypniewo. Stan z 1978 r.
Mapa fizyczna rejonu bazy w pobliżu Kolonii Brzeźnica. Stan z 1978 r.
Schematyczna mapa usytuowania tajnej bazy
Schematyczny plan obiektów tajnej bazy
Fotoreportaż dot. podziemnego tunelu - silosu
Fotoreportaż dot. podziemnych hal montażowych i magazynów
Fotoreportaż dot. naziemnych ramp załadunkowych koło magazynów
Fotoreportaż dot. osiedla mieszkaniowego żołnierzy zawodowych
Fotoreportaż z terenu sztabu i koszar, placu alarmowego bazy
Fotoreportaż dot. bunkrów wartowniczych wokół hal i magazynów
Fotoreportaż dot. ogrodzenia, zasieków i rowów (transzei)
Fotoreportaże dot. obiektów w Niemczech (Stolzenhain i inne)
Uwaga! Dolny link dot. tylko Stolzenhain ostatnio nie działał !


A tutaj niemieckojęzyczna strona o dwóch bunkrach wymienionych wyżej (Prenden, Ahrtal, Harnekop) zbudowanych dla DDR-owskich ministerstw np. Ministerstwa Poczty i Telekomunikacji)
Fotoreportaż z Kołobrzegu, a w nim fotografia lotniskowego silosu dla pojazdu transportowego uzbrojenia lotniczego (na lotnisku w Bagiczu - dziś część lotniska to Kołobrzeg !) - identycznego jak ten w Brzeźnicy !
Adresy stron internetowych naszego Przyjaciela p. Krzysztofa Kozika, z których
część zawiera obiekty bliźniacze Brzeźnicy oraz całe mnóstwo informacji o tzw.
"obiektach poradzieckich" w Polsce. - link 1, 2 i 4 udostępnia informacje o dużej ilości tych obiektów !
Wiechlice
Brzeźnica

Skrobotowo
Wiechlice

Dziękujemy Paulowi Szymczakowskiemu za korespondencję i świetny link do Stolzenhain !


Internautów informujemy, że przystępujemy do badań porównawczych składów i montowni głowic nuklearnych obiektów w Polsce (Brzeźnica, Wiechlice - Skrobotowo), w Niemczech (Stolzenhain, Müncheberg,) oraz w Rosji. Niebawem opublikujemy stronę, na której będzie można dokonać oceny wszystkich obiektów.

Przyjaciele Moskale ! Oczekujemy na wieści od Was !

Redakcja
12 lipca 2003 r.
Aktualizowano: 12.01.2005 r.

Adres poczty elektronicznej Redakcji : szczecinecka_gazeta@poczta.onet.pl
Wstecz do Szczecineckiej Gazety Internetowej PLUS-MINUS Adres poczty elektronicznej Redakcji : szczecinecka_gazeta@poczta.onet.pl