S O V I E T I C A
Foto : Andreas Heitzer
W dziale "Sovietica" publikujemy dokumenty związane z okresem władzy radzieckiej (nazywanej chyba niepoprawnie po polsku "sowiecką") w mieście i powiecie Szczecinek.
Przypominamy tym wszystkim, którzy nie są świadomi przeszłości, że od dnia 28 lutego 1945 roku do dnia powołania polskich władz administracyjnych w Szczecinku minęło sporo czasu - 21 pełnych dni kiedy to Szczecinek jeszcze do Polski nie należał a zarządzany był przez Armie Czerwoną !

PRZYPIS REDAKCYJNY : W tym miejscu - po miesiącu musimy się sami skrytykować ! W tej samej witrynie publikuje ciekawe materiały o szczecineckich umocnieniach Wału Pomorskiego nasz Szanowny Kolega - Krzysztof KUCHARSKI. Minęło już kilka miesięcy od momentu, gdy opublikował on artykuł, w którym, wg nas bez wątpienia ustalił rzeczywistą datę zdobycia Szczecinka przez Armię Czerwoną tj. 27 lutego 1945 r. Jak wynika z powyższego - my sami podając datę 28 lutego 1945 r. kilka wierszy powyżej - popełniliśmy błąd ! Przepraszamy !
Istniejące w tym okresie międzynarodowe uregulowania prawne nie miały mocy wiążącej dla dalszych losów Szczecinka (podobnie było ze Szczecinem ! Jasno pisze o tym pierwszy polski prezydent Szczecina Zaremba). Brakowało jednoznacznych rozstrzygnięć losów tych ziem a na dodatek władze polskie w naszym mieście nie bardzo chciały zaistnieć -trzeba było naszych rodaków do powołania polskiej władzy zachęcać !


Przypomnę w tym momencie, iż podany został przez młodzież projekt, aby do naszego plebiscytu "Znamienici"( można poczytać oraz listę kandydatów) zgłoszona została kandydatura radzieckiego komendanta wojennego Szczecinka jako osoby mającej duży wpływ i zasługę na ustanowienie polskiej władzy w Szczecinku !
Z tego co pamiętam - młodzież udała się do Archiwum Państwowego w Szczecinku w celu ustalenia imienia, nazwiska oraz stopnia wojskowego w Armii Radzieckiej kandydata na "Znamienitego" - ale do tej pory wniosek nie wpłynął !
(nic się nie zmieniło do dnia dzisiejszego tj. 12-11-2004 r.)!

Natomiast na "łamach" naszej Gazety opublikowany został pierwszy polski dokument ze Szczecinka o powołaniu polskiej administracji (Urzędu Polskiego) w Szczecinku w dniu 21 marca 1945 r., w dużej mierze z inicjatywy radzieckiego komendanta wojennego podpułkownika Iwanowa . Treść tego dokumentu umacnia ewentualną kandydaturę ppłk Iwanowa w plebiscycie "Znamienici".

W okresie minionych lat - przez 48 lat w Szczecinku stacjonowała Armia Radziecka (w Bornem Sulinowie też, a to powiat szczecinecki), istniało szkolnictwo radzieckie oraz więzi kulturalne, w tym jeden obelisk z czerwoną gwiazdą przed "małą pocztą".(krótki fotoreportaż do obejrzenia ).
Polskie władze ufundowały Pomnik Poległych Żołnierzy Polskich i Radzieckich w Szczecinku przy cmentarzu wojennym (zapraszamy do poznania pierwszej relacji o Cmentarzu Wojennym (będzie wkrótce wzbogacana o obszerną dokumentację) oraz fotoreportażu z Dnia Wszystkich Zmarłych (1.11.2004 roku), kiedy to do późnego wieczora zapalaną są pod Pomnikiem tysiące zniczy, spotyka się tam młodzież, także starsi. Zdarza się że cicho śpiewają, nucą smutne piosenki, także o żołnierzach.....

Z tego okresu nie pozostało w codziennym kontakcie prawie nic -
jeszcze tylko na bramie garażowej przy ul. Armii Krajowej pozostał oryginalny napis "Wchodnaja" (uwaga! zawiasy drzwi garażowych są sporządzone z ogniw radzieckich gąsienic czołgowych), może coś jeszcze ?!
Rzeczywiście - pozostał na terenie Szczecinka obiekt, którego przeznaczenia nie może odgadnąć wiele osób, pytają o niego dzieci - więc !
W Bornem Sulinowie - odwiedzany cmentarz, na którym spoczywają m.in. zmarłe w Polsce dzieci radzieckich żołnierzy. (fotoreportaż)

Pozostały na pewno liczne artykuły prasowe z tego okresu (1991-95) ! W tym niejeden o magazynie radzieckiej broni nuklearnej, do którego, jak twierdzi co najmniej dwóch świadków, a za nimi spora część szczecineckiego społeczeństwa - jeździli w stanie wojennym po kupno benzyny i to w kanistrach. Czyżby były przechowywane z owymi nuklearnymi bombami ?!


Publikujemy dokumentację oraz fotografie nieznanych obiektów Armii Radzieckiej z okolic Bornego Sulinowa - tajnej bazy z podziemnymi halami montażowymi i magazynami oraz korespondencję z Rosjanami w tej sprawie, tzn. w celu wyjaśnienia do czego służyły itd..
Ponadto liczne linki do stron WWW o podobnych obiektach w Polsce i Niemczech np. Stolzenhaim.
Niebawem Końca dobiegają prace związane z udokumentowaniem publikacji o tym, czy tajne bazy nuklearne Armii Radzieckiej w Polsce powstały w latach szęśćdziesiątych legalnie, za wiedzą i przyzwoleniem ówczesnych polskich władz. Pojawiające sie od czasu do czasu w mediach publikacje nie wyjaśniają tej sprawy do końca. Tymczasem tajna, wielokrotnie zapięczętowana koperta (o której w mediach pisano "kryptonim Wisła"), przekazywana między kolejnymi Szefami Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest dowodem, że budowle te jak i ich funkcjonowanie odbywało się za zgodą najwyższych polskich władz. W naszym posiadaniu są liczne relacje generalicji Wojska Polskiego oraz prezydenta, generała Jaruzelskiego. Poza tym relacje żołnierzy jednostek Ludowego Wojska Polskiego, którzy w tzw. ćwiczebnych elaboracjach głowic nuklearnych uczestniczyli.

To nie nostalgia za władzą radziecką i Armią Radziecką - to po prostu znajomość miejscowych realiów i troska o historię !

Postaramy się przybliżyć ten okres, zwłaszcza młodzieży, gdyż "centralnopolska" propaganda nasiała bzdur co niemiara i dzisiejszy 20-parolatek nawet w Szczecinku wyobraża sobie, że za każdym rogiem ulicy można było napotkać radzieckiego żołnierza ! Aby sprostać zapotrzebowaniu - zamierzamy publikować relacje świadków zdarzeń dotyczących stosunków polsko - radzieckich szczebla miejsko-gminno-powiatowego do roku 1993 !
Ponadto zamierzamy bronić reliktów wspólnej tj. polsko - radzieckiej historii Szczecinka i powiatu, gdyż gdzie indziej np. w województwie lubuskim, wielkopolskim robili to i robią lepiej. Zaprezentujemy to w grudniu 2004 roku w materiałach dotyczących bazy nuklearnej w Brzeźnicy (położona jest w dzisiejszym województwie wielkopolskim, choć ściśle związana była z Bornem Sulinowem). Porównanie stanów zachowania podobnych obiektów pozwoli na wyprowadzenie obiektywnych wniosków.

Redakcja

12.11.2004
Wstecz do Szczecineckiej Gazety Internetowej PLUS-MINUS Adres poczty elektronicznej Redakcji : szczecinecka_gazeta@poczta.onet.pl