od roku 1990
"Czwarta władza" to wytworzone przed laty obrazowe określenie potęgi społecznego oddziaływania trzech podstawowych rodzajów środków masowego przekazu.
Czwarta władza jest nieoficjalna.
W numeracji wyprzedzają :
- na pierwszej pozycji - władza ustawodawcza;
- na drugiej - władza wykonawcza
- na trzeciej - władza sądownicza.

Jak tylko się zmienia rzeczywista kolejność tych władzy - zaraz zaczyna się pisanie, publikowanie, audycje, wywiady o ..... dyktaturze, obietnice demokracji itd.
Tym zajmuje się Czwarta Władza, o której powszechnie wiadomo, że nie pretenduje do obalenia tych trzech pierwszych, natomiast nieraz narusza ustaloną wiekami ( oraz demokracją ...) kolejność. Zawsze dla poprawienia sytuacji...

Tutaj zajmować się będziemy środkami masowej informacji, propagandy oraz reklamy ze Szczecinka i powiatu w okresie od roku 1990.

W tym czasie zmieniło się wiele; zarówno na dobre jak i na złe.
Np. od pewnego czasu nie istnieje lokalna, szczecinecka rozgłośnia radiowa, ale funkcjonuje kilka redakcji radiowych z całej Polski.
Działają w Szczecinku i powiecie :
- dwie telewizje kablowe ("Gawex" oraz "Zachód")
- lokalne redakcje dwóch regionalnych dzienników, jedna redakcja dziennika wojewódzkiego oraz kilku nieetatowych korespondentów gazet i rozgłośni ogólnopolskich a także :
- jedyne szczecineckie czasopismo - "dwutygodnik szczecinecki Temat"
- kilka wydawnictw uczniowskich oraz (podobno, nic pewnego) czasopismo więźniów Zakładu Karnego w Szczecinku.

Naszym zamierzeniem jest zaprezentować tutaj obraz tych mediów od 1990 roku tj. od rozpoczęcia przekształcania kraju. Pojawi się więc menu strony umożliwiające dostęp do chronologii, tytułów istniejących i nieistniejących, wykazów programów telewizyjnych i filmowych.
Będzie również o zmieniających się metodach pracy dziennikarskiej oraz "wpadkach" szczecineckich dziennikarzy (w przygotowaniu jest materiał o tym m.in. jak wybierano byłego burmistrza Szczecinka, Golińskiego, także starostę szczecineckiego, komendanta powiatowego Policji Henryka Wiecha i innych Człowiekiem Roku Pomorza Zachodniego i co o tym pisał ogólnopolski tygodnik "Wprost")

Na razie - dwa artykuły Marka W. Piłata z cyklu "Wokół Szczecineckiej Kroniki Filmowej" w odpowiedzi na ataki :

Telewizji "Gawex" p.t. "Kim Pan jest, Panie Markanicz ?"
"szczecineckiego dwutygodnika Temat" p.t. "Dżej-Dżi"! To jest "Temat" !"

dotyczące jednej z nielicznych projekcji Szczecineckiej Kroniki Filmowej w dniu 2 kwietnia 2006 roku w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.
Na wstępie dajemy też do zrozumienia iż nie jest najlepiej w szczecineckich mediach, że :

- praktycznie nie istnieje dziennikarstwo interwencyjne,
- że ani prawicowa, ani lewicowa prasa nie chce dostrzec wielu istotnych problemów społecznych;

Naszym długoplanowym zamiarem jest zebranie elektronicznego obrazu tekstowego wszystkich wydawnictw prasowych będących już wydawnictwami archiwalnymi. Lokalne wydawnictwa, poza bibliotekami, znajdują się w rozproszonych zbiorach u osób prywatnych. Te, z którymi można zapoznać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej są, mimo wysiłków Pań z biblioteki oraz czytelników bardzo zniszczone, w większości pojedyńcze itd. Bez ich elektronicznego obrazu nie uda się ich zachować. Dotyczy to np. czasopisma "Temat" z początku lat 90-tych.
Będziemy się również starać o umożliwienie dostępu do archiwaliów lokalnych telewizji.

Obraz tekstowy, o którym wyżej, to zapis tekstu przy pomocy powszechnej dziś technologii OCR. Treść tekstu jest wtedy łatwo rozpoznawana przez aplikacje baz danych i umożliwia szybkie odnajdowanie interesujących nas informacji.
Liczymy na pomoc szkół w realizacji tego zamierzenia.

Jednocześnie informujemy, że nasza Redakcja przyjmie w depozyt lub jako darowiznę wszystkie zbędne egzemplarze archiwalne szczecineckich czasopism, dokona elektronicznego zapisu treści, zapisze w bazie danych i w najbliższej możliwej przyszłości udostępni poprzez Internet.

W tej sprawie można telefonować pod numer 094-374-9323 (po godz. 15-tej) lub kontaktować się pocztą elektroniczną na adres :
szczecinecka_gazeta@poczta.onet.pl

Redakcja


Opublikowano : 3 maja 2006 rokuPowrót do "Portalu szczecineckiego"